• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2024 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

Svätá Trojica 2023

Kázňový text: 2K 13, 11-13

Máme pred sebou, bratia a sestry, úplný záver druhého listu Korintským. Apoštol Pavol v ňom vyzýva kresťanov, aby sa radovali. Možno si poviete, že toto nie je až tak dôležitá vlastnosť kresťanov. Sú predsa iné veci, ktoré by sa patrilo na záver zdôrazniť. Ale predsa pre apoštola je dôležité, aby sa veriaci ľudia dokázali vo svojom živote tešiť a radovať.

Radosť je jedna z vecí, ktorú si na ľuďoch všimnete najprv. Je to jedna z najčitateľnejších vlastností, ktoré sú na druhom človeku pozorovateľné. A je to aj niečo, čo nás dokáže zaujať.

Kresťania však majú skôr tendenciu byť vážny. Veď vo viere riešime vážne veci, ide predsa o náš život, o spasenie. Vidíme tú zástupnú obeť Pána Ježiša Krista a to všetko sú ozaj veľmi hlboké veci, nad ktorými je potrebné premýšľať. Áno, to je samozrejme pravda, možno to bol aj dôvod, prečo boli obdobia v kresťanstve, kde sa prejavy radosti a smiech považovali za hriech. Bolo to vnímané ako niečo zbytočné a zvádzajúce od Boha. To však nebolo celkom správne pochopenie písma. V Božom slove sme často vyzývaní k tomu, aby sme sa tešili a radovali.

V aute mám zapnuté rádio Expres a tam každý pracovný deň po 15:00 môžete vyhrať nejaký obnos peňazí. A vždy, keď sa tomu dotyčnému, ktorému zavolajú, podarí zdvihnúť telefón načas a povedať to ich správne heslo, s veľkou radosťou oznamujú, že vyhral nejaké peniaze. Veľakrát, tí čo vyhrali sú v šoku a majú skôr problém uveriť, ale moderátori očakávajú ohromné prejavy radosti. Niekedy sa radujú viac ako ten, kto vyhral. Jednoducho čakajú výkriky radosti, smiech, ohromné nadšenie.

Ten dôvod je trochu iný ako dôvod kresťanov na radosť. Oni potrebujú, aby ste sa tešili a radovali, pretože to priláka aj ďalších poslucháčov, aby sa do tejto hry zapojili. Radosť z výhry je motivujúca, je to lákadlo pre ostatných.

Naša výhra je však oveľa, oveľa hodnotnejšia a väčšia, preto by aj tá naša radosť mala byť prirodzenejšia a úprimnejšia. Na našich spoločenstvách by mala byť viditeľná radosť. To je to, čo má ľudí zaujať na prvý pohľad. To je to, čo si majú všimnúť na stretnutí veriacich ľudí. Radosť je takým prvým lákadlom k viere, ktorú máte vidieť medzi kresťanmi.

Dnes sú ľudia veľmi často nahnevaní, mrzutí, veľakrát sa dokážu rozčúliť pre nič za nič, sú agresívni jeden na druhého. Taká vnútorná pokojná radosť je málokde viditeľná. To, čo očakával od kresťanov apoštol Pavol, bolo práve to radostné spoločenstvo veriacich ľudí, ktorí sa stretávajú, tešia sa z toho, že sú spolu, že sa môžu porozprávať, že sa po týždni znova vidia.

Smutné tváre v kostoloch, kde každý pozerá do svojho spevníka, prípadne do zeme, kde nikto nechce mať s nikým nič a okamžite po skončení uteká domov, nikoho nezaujmú. Prirodzenosť, úprimnosť, radosť zo stretnutia, to sú veci, ktoré dokážu zaujať dnešného človeka. Pán Ježiš povedal, že po láske by nás v tomto svete mali ľudia poznať.

Na rozdiel od tohto sveta máme dôvod na radosť. Vyhrali sme väčšiu výhru, ako je možné vyhrať v lotérii. Vďaka Kristovi sme získali večný život a spasenie, takže je dôvod ukázať radosť, ktorá je v nás. Prežívať radosť dokáže len spokojný a kľudný človek. To je niečo, čo má byť v našich spoločenstvách viditeľné. Takže, keď prídete do zhromaždenia a pomodlíte sa, kľudne sa otočte k susede a porozprávajte sa, nemusí tu byť absolútne ticho, ľudia majú vnímať našu prirodzenú radosť z toho, čo sme v Kristovi dostali, ale aj z toho, kto sme.

A teraz preskočíme ešte pár myšlienok, v ktorých nás apoštol pozýva, aby sme sa zdokonaľovali, boli jednomyseľní, zachovávali pokoj a prejdeme na Pavlovo záverečné prianie. Milosť Pána Ježiša Krista a láska Božia a účastenstvo Ducha Svätého so všetkými vami!

Dnes máme nedeľu Svätej Trojice a týmto sviatočným dňom končíme slávnostnú polovicu cirkevného roka. Učenie o Trojjedinom Bohu vychádza práve z takých nenápadných a predsa dôležitých biblických textov ako je aj tento. Apoštol Pavol končí svoj list prianím a v ňom spomenie spolu všetky tri osoby Boha. Hovorí o milosti Pána Ježiša, o láske Božej a o spoločenstve Ducha Svätého. Nie je to nejaká náhoda, pretože ich v Božom slove nájdete veľa. Je to text, ktorý hovorí o Bohu, ktorý sa prejavuje v troch osobách. Zároveň je to prianie, ktoré by ste bez problémov mohli vymeniť a všelijako poprehadzovať. Mohlo by to znieť: Milosť Božia, láska Ducha Svätého a spoločenstvo Ježiša Krista nech je s vami. Alebo by to mohlo byť: Milosť Ducha Svätého, spoločenstvo Boha a láska Ježiša Krista nech je s vami. Neurobili ste žiadnu chybu, pretože vždy ide o toho istého Boha, ktorý nám prináša milosť, lásku a svoje spoločenstvo, teda svoju blízkosť.

My týmto slovám hovoríme apoštolské požehnanie a v Novej zmluve ich v podobných obmenách nájde skoro tridsaťkrát. Takže, čo vám skoro každé bohoslužby prajem?

Milosť Pána Ježiša Krista...

Slovo milosť si vždy spájam s nejakým súdom. Milosť sa udeľuje už človeku, ktorému bola dokázaná vina a ktorý má byť potrestaný a spravodlivo si zaslúži konkrétny trest. Ale v ten moment sa veci zmenia a namiesto trestu, ten človek dostáva milosť. Vo svojej podstate je milosť nespravodlivá.

Predstavte si, že vám niekto ukradne auto, polícia tohto človeka chytí, súd mu dokáže, že tento čin spáchal, ale sudca mu pri vyhlásení rozsudku, udelí milosť. Vy po súde odchádzate domov, zlodej ide na slobodu, vy žiadne auto nemáte, ani finančnú náhradu a dokonca ani žiadne zadosťučinenie. Milosť nie je vôbec spravodlivá. Spravodlivé je udeliť a dostať zaslúžený trest. Odpykať si nejakým spôsobom zlo, ktoré sme spáchali, alebo odpracovať si ho, či vynahradiť. Trest by mal byť poučný pre vinníka, aby sa znova takého činu nedopustil a trest je poučný aj pre spoločnosť a ďalších ľudí, aby videli, že je tu spravodlivosť, že tu funguje nejaká rovnováha.

Predstavte si, že by naše súdy začali udeľovať každému odsúdencovi milosť. Boli by ste spokojní? Bolo by to v poriadku? Nemôže predsa každý dostať milosť. Nemôžete každému zločincovi odpustiť, akoby nič nespáchal. Musí tu byť predsa spravodlivosť.

Milosť do istej miery narúša rovnováhu spravodlivosti. A predsa vám nedeľu čo nedeľu prajem milosť Pána Ježiša Krista... Musím to však trochu poopraviť. Milosť Božia alebo, ak chcete milosť Pána Ježiša, je spravodlivá. Za naše hriechy predsa len niekto potrestaný bol a trest v plnej miere odpykal. To je milosť, kde nebolo ukrivdené spravodlivosti. Kde sa nemôže niekto sťažovať, že spravodlivosti nebolo učinené zadosť. Pán Ježiš za všetky moje i tvoje hriechy už pykal, takže Božia spravodlivosť bola vykonaná, napriek tomu, že mne ale aj tebe bola dopriata milosť. Prajem vám teda milosť Pána Ježiša, pretože On kvôli nej obetoval najviac.

Tá druhá vec v požehnaní je ...láska Božia...

V piatok som videl mladých rodičov, ako sa s láskou starajú o svoje bábätko. Prechádzali sa s ním, keď spalo v kočíku, hladkali, keď začalo mrnčať, keď sa rozplakalo, tak ho milo utišovali. Myslím, že si to viete predstaviť. To je rodičovská láska.

Všetko toto si predstavte pod slovami, ktoré prial apoštol Pavol kresťanom do Korintu. Prial im, aby zažívali Božiu lásku. Aby ju cítili a prijímali všetkými zmyslami.

Naši známi si adoptovali malé dieťa, ktoré odobrali mame, lebo nebola schopná sa o neho postarať, a nejakých 6 mesiacov žilo len po nemocniciach, kde sa o neho starali sestričky. Keď si ho priniesli domov, to dieťa sa nedokázalo usmiať. Prvý jej úsmev uvideli až po troch mesiacoch. Byť milovaný a byť si toho vedomý je veľmi dôležité.

Kresťania majú vedieť, že sú milovaní Bohom, že je to láska, ktorá prekonáva všetky naše chyby a nedokonalosti, a je to oveľa väčšia láska, akej sme schopní my ľudia.

A posledná tretia vec z požehnania je ...účastenstvo (spoločenstvo) Ducha Svätého...

Toto prianie je prianie neprestajnej Božej prítomnosti. Minulú nedeľu sme mali Svätodušné sviatky. Duch svätý nám pomáha vo viere v Boha, vedie, napomína, usmerňuje k správnym životným rozhodnutiam. Spoločenstvo Ducha Svätého je vedomie toho, že nikdy, v žiadny okamih života, nie sme sami. Vďaka Duchu Svätému môžeme byť neprestajne spojení s Bohom. To slovo účastenstvo je archaizmus a tak sa to už prekladá slovom spoločenstvo Ducha Svätého. Ale „účastenstvo“ znamená aj to, že Duch Svätý chce mať účasť na všetkom, čím žijeme a čo prežívame.

Toto všetko vám pravidelne prajem, aby bol Boh s vami ako milujúci Otec, aby bol s vami Pán Ježiš so svojou milosťou a aby mal Duch Svätý účasť na všetkom, čo počas dňa i noci zažijete. No a dodávam, že to všetko je dôvod na to, aby sme sa ako veriaci ľudia v živote tešili a radovali.

AMEN

 

Piesne: Najsvätejší...; 182; 184; (183); 260; A 46; 656/5

Texty: Iz 6, 1 – 9a; R 8, 12 – 17; Ž 29, 1 – 11; J 3, 1 – 17

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Nasledujúce udalosti

piatok - 26. apr 2024 16:00 Obišovce
Konfirmačná príprava 1. a 2. ročník
piatok - 26. apr 2024 17:15 Obišovce
Mládež
piatok - 26. apr 2024 17:30 Obišovce
Kurz pre rodičov teenagerov
nedeľa - 28. apr 2024 08:00 Drienovská Nová Ves
4. po Veľkej noci
nedeľa - 28. apr 2024 09:30 Obišovce
4. po Veľkej noci