• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2020 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

7. po Svätej Trojici 2019

Kázňový text: 2Pt 2,5-8

Stáva sa vám, bratia a sestry, že si počas rozhovorov s mladými ľuďmi uvedomíte, že akosi čím ďalej tým viacerým veciam nerozumiete?    Že pre nich bežné a absolútne známe veci sú vám úplne cudzie a nezrozumiteľné? Sedíte, počúvate, oni hovoria pekne po slovensky, ale aj tak nerozumiete ničomu, z toho o čom sa rozprávajú?

Musím sa priznať, že je to aj pri mne čím ďalej tým častejšie. Až ma to samého niekedy zlostí, veď ešte predsa nie som taký starý, aby som bol tak úplne mimo. Je to dosť nepríjemné, máte pri tom pocit, akoby ste patrili niekde do starého železa, akoby ste boli nejaký prežitok. Svet vám uchádza a vy ho už nedobehnete. To poznanie, či uvedomenie si toho je dosť nepríjemné.

Aby som vám to trochu lepšie priblížil, tak si urobíme taký malý test. Len pár pojmov z mobilného telefónu: Viete čo je to: OneDrive, Galaxy Store, Bixby, Smart Switch, Cloud, Apka... To je iba niekoľko vecí, ktoré mám v telefóne, ale netuším, na čo tam sú.

A čo tak radšej nejaký všeobecný prehľad. Otázka mladých ľudí: Ty nevieš, kto to je? Ty toho človeka nepoznáš? Hneď mám pri tom pocit, že som niečo zanedbal, zameškal a že to všetko nutne musím dobehnúť.

Čo vám hovorí meno William Henry Gates III? Všeobecne známy ako Bill Gates, je americký podnikateľ. Bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft Corporation a dnes je predsedom jej predstavenstva a „hlavný softwarový architekt“. Podľa časopisu Forbes je Gates jedným z najbohatších ľudí sveta a pohybuje sa každý rok na popredných miestach. Jeho majetok je odhadovaný na sumu okolo 96 miliárd USD.

A čo tak meno Kim Kardashianová rodným menom Kimberly Noel Kardashian. Je americká televízna osobnosť, modelka a podnikateľka arménskeho pôvodu. Vyrástla v bohatej rodine a rôznymi aférami sa stala jednou z najsledovanejších celebrít na internete.

Alebo čo vám hovorí meno Jeff Bezos? Aktuálne bohatne najrýchlejšie zo všetkých svetových miliardárov a za posledný rok si k svojmu imaniu pripísal rekordných takmer 30 miliárd dolárov. Je zakladateľom firmy Amazon.

Alebo viete kto je Bernard Arnault? Je francúzsky podnikateľ a najbohatší Európan vôbec. Je vyštudovaný inžinier a do jeho portfólia patrí 70 módnych značiek. Teraz sa stal vlastníkom módnej značky Christian Dior.

A to som vás ešte netestoval na nejakých aktuálnych spevákoch, raperov, či známych hercov. Priznám sa, čím ďalej sa mi to stáva častejšie, že mladí povedia nejaké známe meno a ja neviem, o kom je reč. Občas ma to ozaj aj trochu nazlostí, že mi chýba akoby aktuálny všeobecný prehľad, že to, čo vedia všetci, ja neviem. To, čo poznajú všetci, ja nepoznám. Som preto hlúpy? Mám sa preto cítiť menejcenný?

Tieto myšlienky mi prišli na um, keď som si čítal určený kázňový text k dnešnej nedeli. Najprv som si uvedomil, ako Peter zdôrazňuje, že sme kráľovským kňazstvom a svätým národom, jeho vlastným ľudom. Ale o tom sme už hovorili viackrát. Ale druhá dôležitá myšlienka tohto textu je práve dôraz na osobu Pána Ježiša Krista, na to vyzdvihnutie a presné pomenovanie toho, kto je a aký je dôležitý pre nás a našu vieru.

Peter píše, že Pán Ježiš je základný, uholný kameň, na ktorom všetko stojí a o ktorý sa všetko opiera. Sú ľudia, ktorí si na ňom postavia život a zachránia sa a potom sú tí druhí, ktorí sa na ňom potknú a dolámu.

Tu som si uvedomil tú dôležitosť. Musím vedieť, kto je Warren Buffett, alebo Mark Zuckerberg, Dua Lipa, či Coldplay, alebo Camila Cabello, či David Guetta, alebo Ed Sheeran? Čo sa stane, ak to nebudem vedieť? Čo mi hrozí, o čo som prišiel, keď tieto známe celebrity, ktorých poznajú ľudia v celom svete, ja poznať nebudem? Nebudem vedieť, čo robia, čím sa živia, koľko majú peňazí, kde žijú a či zarobili nejaké veľké milióny. Čo tým stratím, alebo čo tým získam? Možno oni budú mať o jedného fanúšika menej. Ale v konečnom dôsledku vlastne o nič nejde. Svet sa nezrúti, chlieb lacnejší nebude a mne osobne to nijako v živote nepomôže.

Ale pri osobe Pána Ježiša Krista je to niečo celkom iné. Nebavíme sa o nejakej „celebrite“, ktorá si žila svoj vlastný život, niečo veľkolepé dokázala a ovplyvnila nejakú jednu či dve generácie ľudí, medzi ktorými žila. Niektorí z tých celosvetovo známych ľudí majú vplyv aj na náš život, či už je to Internet, sociálne siete, počítač a Microsoft, alebo speváci, ktorí naspievali celosvetové hity, či herci, ktorí zažiarili v niektorých známych filmových roliach. No nič z toho nie je a nebolo tak osobné, ako to, čo urobil pre mňa a pre teba Pán Ježiš Kristus.

Svet by bol fungoval aj bez sociálnych sietí, aj bez Microsoftu. Bol by možno trochu iný, možno v niečo jednoduchší, ale bez Krista by nebolo na čom ten náš život postaviť. Nebolo by ho k čomu zmysluplne nasmerovať. Nebolo by pre čo žiť a čoho sa nádejať.

Ako by vyzeral svet bez Krista a bez kresťanstva? Aké by boli dejiny ľudstva, keby nebolo Božích prikázaní a Božích princípov? Ako by sme žili bez Kristovej obete a jej vplyvu na naše životy? Myslím, že si to ani nevieme predstaviť.

Kristus je uholný kameň ľudského života so všetkým tým, čo priniesol a čomu nás naučil, ale aj s obeťou, ktorú priniesol. Uholný kameň bol základom každej stavby. Dával sa vždy do rohu, kde sa spájali obvodové múry a držal vlastne tú celú stavbu. Všetko to zaťaženie celého rohu domu stálo na tom kameni. Nebyť jeho, celá stavba by bola nestabilná. Toto chcel apoštol Peter povedať, keď hovoril o Ježišovi Kristovi.

Vždy, keď v dejinách ľudstva išli bokom Kristove slová a Kristove zásady, svet sa začal rúcať a zmietať v rôznych bojoch, sebeckých konfliktoch, ktoré nemali konca. Ježiš je nazývaný ako vyvolený a vzácny kameň s tým, že nikto, kto sa o neho opiera, kto na ňom stavia, nikdy nebude zahanbený.

Je to veľmi dôležité slovo. Najmä v dnešnej dobe, keď v mnohých tých celebritách vidia ľudia svoje idoly, Zbožstvujú si ich, majú o nich až nereálne a príliš ideálne predstavy.

Nedá mi tu nespomenúť Michala Jacksona, amerického popového, soulového a rockového speváka, skladateľa, tanečníka a herca. Mnohými bol počas života oceňovaný, nazývali ho kráľom popu. Často sa hovorilo, že tak nadaný človek sa narodí len raz za storočie. Po poslednom dokumente z jeho života ho kvôli zneužívaniu detí prestali hrať mnohé svetové rádia. Po veľkej sláve vyšla na povrch aj veľká hanba. Nebol jediný, nebol prvý a nebude ani posledný.

Božie slovo hovorí, aby sme sa nespoliehali na človeka, aby sme v neho nevkladali svoje nádeje, pretože budeme zahanbení. Je len jeden kameň, na ktorom sa oplatí stavať a tento kameň je dôležité poznať.

Samozrejme, že každému človeku ani osoba Pána Ježiša Krista nevyhovuje. Ani dokonalý Boh a dokonalý človek bez hriechu nebude dobrý pre každého. Preto hovorí apoštol Peter, že sa stane pre mnohých kameňom úrazu.

Zaujímavý obraz. Kameň je na jednej strane užitočná vec pri stavbe. Hlavne v minulosti, ale zároveň je kameň niečo, na čom sa môžete potknúť, pokĺznuť, spadnúť naň a udrieť sa. Môže to byť úplne neužitočný predmet.

Presne tak vníma dnešný svet osobu Pána Ježiša Krista. Ako niekoho, kto je neužitočný, doslova prekáža, treba sa ho zbaviť a byť voči nemu nepriateľsky. Budeme toho svedkami, a veľakrát tej nenávisti nebudeme rozumieť. Prichádzame do doby, keď sa Pán Ježiš Kristus stáva skalou pohoršenia.

Ale potom som si povedal a chcem to pripomenúť aj vám bratia a sestry: Prečo by som sa mal cítiť zahanbený a menejcenný, keď nepoznám súčasné celebrity a hviezdy? Je to niečo, čo je životne dôležité? O nič vážne vlastne nejde. Nestojí na tom môj život ani moje spasenie. Oni na chvíľu vyjdú, zasvietia a zhasnú, alebo ich presvietia iné, ktoré vyjdú po nich. Nič veľké v mojom osobnom živote neovplyvnia.

Ale poznať Krista je to najpodstatnejšie čo ma v živote postretlo. A keď to porovnám s neveriacimi ľuďmi tohto sveta, uvedomujem si, aká je to veľká milosť, že Pán Ježiš je pre mňa vzácny a vyvolený uholný kameň, na ktorom môžem postaviť svoj život.

AMEN

 

Piesne:  394; 456; 477; 623; A 59; 654

Texty:  Zach 9,9–12; R 7,15–25a; Mt 11,16-19.25–30; Ž 145,8–14

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

august 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Nasledujúce udalosti

nedeľa - 09. aug 2020 08:00 Drienovská Nová Ves
9. po Sv. Trojici
streda - 12. aug 2020 19:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov
nedeľa - 16. aug 2020 08:00 Trebejov
10. po Sv. Trojici
nedeľa - 16. aug 2020 09:30 Obišovce
10. po Sv. Trojici
nedeľa - 16. aug 2020 11:00 Drienovská Nová Ves
10. po Sv. Trojici