• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2020 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

5. po Veľkej noci 2020

Kázňový text: 2M 20,16

Pri našom ďalšom prikázaní dnes nezačneme teologicky, ale pozrieme sa naň najprv z medicínskeho pohľadu. To Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!je vlastne prikázanie nasmerované proti ľudskému klamstvu. Je to veľmi zvláštny fenomén, pretože klamať sa človek nemusí učiť, v určitých etapách vývoja ho akosi automaticky každý vyskúša. Ako deti sme krivé svedectvo vyskúšali určite všetci. Dohnali nás k tomu okolnosti. Prišiel moment, keď povedať pravdu bolo nepríjemné a hrozilo nám kvôli nej niečo, a tak sme jednoducho skúsili povedať to, čo nebola pravda.

Aj keď teda klamať vieme už od detstva, predsa len to vôbec nie je prirodzené pre človeka. Ako dieťa som počul, že keď človek klame, narastie mu nos. Tak toho sa obávať nemusíte. Podľa tejto teórie by som ja patril k tým menej dôveryhodným ľuďom.

Ale poďme k tej medicíne. Viaceré medicínske štúdie preukázali, že v momente, kedy vyslovíte lož, sa do vášho mozgu vyplaví veľké množstvo kortizolu, ktorý poznáme pod názvom „stresový hormón“. Náš mozog a pamäť začnú boj sami so sebou. Viete, čo je pravda, ale ústa vám hovoria niečo iné a s tým sa váš mozog musí vyrovnať. Musí si pamätať klamstvo, ktoré ste vyslovili a musí si kontrolovať, aby to sedelo následne so všetkým, čo budete hovoriť ďalej. Mozog sa v takýchto momentoch preťažuje a je v strese z odhalenia. Rozhodovanie a rozmýšľanie za takýchto podmienok sa stáva zložitejším a náročnejším a môže vyústiť do úzkosti, či nevysvetliteľného hnevu, keď človek vybuchne a prestane sa ovládať.

Takto začne narastať hladina vášho stresu. Človek musí viac vymýšľať, musí sa viac sústrediť, aby sa v niečom nepreriekol a stále má obavy z toho, že sa môže niečo stať a pravda vyjde na povrch.

Ak hovoríte pravdu, reagujte rýchlejšie, nemusíte toľko premýšľať, nemusíte skúmať, či je to dosť dôveryhodné a či to ľudia budú vedieť akceptovať. Ak hovoríte pravdu, len konštatujte, čo bolo a ako si to pamätáte. V tom nie je žiadny stres ani žiadna záťaž. Ale ak nehovoríte pravdu, vymýšľate si, musíte byť oveľa viac v strehu, musíte sa plne sústrediť a po celý čas ste v napätí.

Na týchto princípoch avšak oveľa odbornejšie a fundovanejšie pracuje detektor lži. Keď takto v klamstvách fungujete dlhšie, lekári hovoria, že vám ako následok hrozí narušenie spánku, zvýšený krvný tlak, hovorí sa o bolestiach hlavy, o kŕčoch, nevoľnosti, či následne aj problémoch so srdcom.

Kto by to povedal, že hovoriť klamstvo je tak deštruktívne na ľudský organizmus? Ak by sme nemali nič viac, rozumnému človeku by tieto argumenty mali stačiť. Ale skôr ako nám na toto medicína prišla, to Pán Boh povedal v prikázaní úplne jasne. Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!

Je to povedané trochu obrazne, pretože človek najprv začne rozmýšľať nad tým, čo je to krivé svedectvo. Slovo „krivé“ je také poetické vyjadrenie, ale myslím, že veľmi výstižné, pretože hovorí o tom, že to svedectvo nie je rovné, nie je priame, ale že ho človek trochu prispôsobil podľa seba a svojich potrieb.

Znova to porovnám s našimi modernými vyjadreniami. Ľudia niekedy povedia: ...nepovedal som mu celú pravdu... ...trochu som tú pravdu prikrášlil... ...toto nebola celkom pravda... Takto vyzerá náš slovník. Vždy je to podľa nás pravda, aj keď nie je celá, aj keď nie je úplná, aj keď sa v nej nachádza trochu klamstva, aj tak ju nazývame pravdou. Ak niečo pridáte k pravde, tak to už nie je pravda. Ak niečo uberiete z pravdy, tak to už predsa nie je pravda. To prikázanie s tým slovným vyjadrením „krivé svedectvo“ hovorí, že pravda je len to čo je rovné. Aj malé zakrivenie je krivé.

Keď robím niečo s drevom a potrebujem nakresliť rovnú čiaru, zoberiem do rúk dosku, priložím ju k oku a pozriem sa pozdĺž na niektorú z jej strán. Ak je rovná, môžete to použiť ako pravítko, ale ak je krivá položíte ju bokom, aj keď je to iba máličko. Nebudete predsa robiť čiaru s niečím, čo je krivé. Takže existuje len rovná lata, alebo krivá lata. Pojem trochu krivá je nezmysel. Tak ako je nezmysel trochu rovná. Nemôžete povedať, že žena je trochu tehotná.

Krivé svedectvo je teda hriechom. Aj keď je iba trochu krivé, aj tak je krivé a takéto nemáme hovoriť, pretože Pán Boh si to nepraje. Apoštol Pavol do Efezu napísal: Preto odložte lož a hovorte pravdu každý so svojím blížnym; (Ef 4,25) Jednoducho, zrozumiteľne a jasne, neprekrúcajte pravdu, neupravujte ju, ale buďte priami a úprimní.

8. prikázanie hovorí o klamstve proti blížnemu. Niekto si môže povedať, že ak to neublíži môjmu blížnemu, tak klamať môžem. Deti to poznajú veľmi dobre. Pokazím rodičom celý víkend, keď akurát v piatok som dostal z diktátu päťku? Nie je lepšie počkať do pondelka a o tej päťke im povedať spolu s nejakou lepšou známkou, čo to trochu vyváži? No povedzte, či to nie je dobrý argument? Samostatne päťka pred víkendom znie veľmi zle, ale v pondelok spolu s dvojkou alebo jednotkou to už znie podstatne lepšie. Ak odpoviete rodičom na otázku: „Čo bolo v škole?“ odpoveď: „Nič!“ a vy ste dostali štvorku, alebo päťku, tak je to jednoznačne krivé svedectvo.

8. prikázanie nehovorí len o svedectve na súde. Nepopleťme si to. Takáto formulácia môže v našich ušiach vzbudzovať práve takýto dojem, pretože svedectvo sa nám spája viac s nejakým súdom a výpoveďou pred sudcom. To prikázanie hovorí o každodennej komunikácii nás ľudí. A nemyslíme len na slová, ale aj na gestá, postoje a dokonca i mlčanie a neprítomnosť. To všetko môže byť nejaká výpoveď človeka a môže byť krivá, alebo je priama, rovná.

Mám osobne pocit, že žijeme vo svete, kde sa veľmi veľa klame. Možno je to aj tým, že sa dostávame k veľkému množstvu informácií. Občas potom zažívame, že o tej istej veci dostávame úplne protichodné informácie.

Len príklad s koronavírusom. Najprv sa v médiách písalo, že určite ten vírus nie je umelo vytvorený a že sa preniesol na človeka zo zvieraťa. Dnes už bežne nájdete články ktoré píšu, že je veľa dôkazov, že vyšiel z laboratórií. A ešte množstvo ďalších konšpiračných teórií. Tak ako to je? Kto má pravdu a kto tu podáva krivé svedectvo? A kto vie, či sa ju niekedy dozvieme?

Internet je plný blogerov a komentátorov, ktorí hodnotia napríklad politikov a vlády a ekonomiku. Koľko poloprávd, teda klamstiev a lží, takto ľudia čítajú? Koľko klamstiev vidíme a počúvame v reklamách? Koľko klamstiev nájdete napísaných na rôznych výrobkoch o ich zložení. Človek sa z toho už iba smeje. Koľko mäsa obsahujú párky? To je záhada, ktorú asi nikdy nerozlúskneme. Myslím, že už každý človek naletel na nejaký reklamovaný produkt, ktorý na obrazovke dokázal zázraky, ale keď ste si ho kúpili, tak vo vašej domácnosti bol absolútne neschopný a zbytočný.

Klamú nás politici, sudcovia, výrobcovia rôznych produktov, nadnárodné spoločnosti, klamú nás poisťovne, banky, občas nás klame aj štát, akoby to bola úplne samozrejmá vec v dnešnom svete. Ale my veriaci ľudia máme skoro od začiatku jasné slovo o tom, že z našich úst nemá vychádzať krivé svedectvo. Žiadna prikrášlená, či upravená pravda. Pán Ježiš to povedal: Ale nech je vaša reč: áno - áno; nie - nie; lebo čo je nad to, je od zlého. (Mt 5,37)

Myslím, že aj pri tom prikázaní platí, že hovoriť pravdu je životné rozhodnutie. Možno, keď sa tak človek v nejaký moment svojho života rozhodne, bude si musieť zo začiatku dávať pozor a kontrolovať sa, ale potom si na to jednoducho zvykne a nepríde mu na um, aby niečo vymýšľal, vykrúcal sa, či špekuloval. Čím skôr takéto rozhodnutie urobíme, tým je to pre nás lepšie.

Je jedna česká kresťanská pieseň v ktorej sa spieva: Hříchy tvý ťe jednou doženou... Klamstvo alebo, ak chcete, krivé svedectvo patrí k takým hriechom, ktoré svoju obeť raz určite dobehnú a vtedy to bude oveľa nepríjemnejšie a bude to mať oveľa horšie následky, ako keby ste boli niekedy na začiatku povedali pravdu a možno si pre ňu vytrpeli niečo ťažké.

Stáva sa, že si človek dlhé roky pestuje dobré meno a dobrú povesť, pretože chce, aby si ho iní vážili a považovali ho za dôveryhodného človeka. Nejde to zo dňa na deň. Trvá to niekedy aj roky. Ale zaujímavé je, že to čo si roky budujete svojím serióznym prístupom dokážete zničiť za pár sekúnd jedným klamstvom. Nie je to fér, ale je to tak. Hovoríme tomu strata dôvery. A potom zase treba roky, aby ste si tu dôveru u človeka získali späť.

Ak sa chcete vyhnúť, bratia a sestry, takýmto nepríjemným veciam, mám pre vás len jednoduchú radu z Božieho prikázania: Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!

AMEN

 

Piesne: Kristus Pán vstal...; 209; 240; 310; 494; A 85; 656/5

Texty: Sk 10,44– 48; Ž 98,1–9; 1J 5,1–6; J 15,9–17

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

august 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Nasledujúce udalosti

nedeľa - 09. aug 2020 08:00 Drienovská Nová Ves
9. po Sv. Trojici
streda - 12. aug 2020 19:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov
nedeľa - 16. aug 2020 08:00 Trebejov
10. po Sv. Trojici
nedeľa - 16. aug 2020 09:30 Obišovce
10. po Sv. Trojici
nedeľa - 16. aug 2020 11:00 Drienovská Nová Ves
10. po Sv. Trojici